Další velké dilema realitního světa.
Je výhodnější nemovitost darovat, nebo ji pustit do dědického řízení?
V čem se oba způsoby liší? Se kterým se pojí nižší náklady? A který je spravedlivější?
Čtěte dál. Vše se dozvíte.
Darování
To je první způsob, který si v tomto článku proklepneme. Abyste nemovitost někomu úspěšně darovali, musíte uzavřít tzv. darovací smlouvu.
Tato smlouva se často upravuje tak, že obsahuje věcné břemeno, které nového vlastníka zavazuje k tomu, že původního majitele nechá v nemovitosti dožít.
Věřte mi, může se to hodit.
Darovací daň
Ta už neexistuje od roku 2014. Žádná darovací daň se tedy již neplatí.
Naopak příjmy z darování dnes spadají pod běžnou daň z příjmu, která pro fyzické osoby činí 15 % a pro právnické osoby 19 %.
Od daně z příjmu jsou osvobozené osoby, které patří do přímé nebo nepřímé linie – děti, rodiče, prarodiče, vnoučata, sourozenci, tetičky, strýčkové, manžel, manželka, dítě manžela či manželky apod.
Daň nemusí platit ani ti obdarovaní, kteří s dárcem žili alespoň 1 rok ve společné domácnosti těsně před darováním.
Na co je dobré myslet
Podpisem darovací smlouvy se obdarovaný stává novým vlastníkem. To je nejspíš zřejmé, ale je potřeba si uvědomit, že od té chvíle si může nový majitel dělat s nemovitostí, co jen chce.
Abyste se nemuseli bát, že vás po vzájemných neshodách obdarovaný z nemovitosti vystěhuje, doporučuji se pojistit zmíněným věcným břemenem.
Dědictví
Kdo majetek po zesnulém zdědí, je možné rozhodnout hned třemi různými způsoby.
Může to být zákonná posloupnost, která pozůstalé dělí do 6 dědických tříd. Nebo se majetek rozdělí podle oficiální závěti. Poslední možností je pak uzavření dědické smlouvy.
Celý průběh dědění musí mít pod kontrolou notář, který si za své služby nárokuje odměnu. Dědictví tedy s sebou přináší nevyhnutelný výdaj.
Dědická daň
Stejně jako daň darovací byla dědická daň zrušena v roce 2014 a již se neplatí.
V případě dědictví ale nevzniká ani povinnost platit daň z příjmu.
Na co je dobré myslet
Rozdělení majetku můžete dědictvím jen částečně ovlivnit. I když si dáte práci se závětí nebo dědickou smlouvou, zákon stále bude myslet na nepominutelné dědice, které nelze z dědictví jen tak vyloučit.
Dalším problémem je, že součástí dědictví často bývají dluhy a závazky, které musí pozůstalí převzít spolu s dědictvím.
Stále v této problematice nemáte jasno? Napište mi, rád vám poradím.