Poslední dílek třídílné série článků. Už jste jen pár odstavců od úspěšně zvládnutého dědického řízení. Směle do toho.
V jaký moment se stáváte skutečným vlastníkem dědictví?
Kdy vám zděděný majetek začne konečně říkat pane?
Otázka je prostá, nicméně odpověď poněkud nejednoznačná. Zákon nám říká, že k převedení vlastnických práv na dědice dochází smrtí původního majitele. Na základě tohoto tvrzení je tedy snadné předpokládat, že po úmrtí zůstavitele můžete s majetkem nakládat podle vlastního uvážení.
Nenechte se ale zlákat. Vlastnickými nároky si můžete být naprosto jisti až ve chvíli, kdy notář v dědickém řízení vlastnictví potvrdí. Pak je to černé na bílém a nemovitost je bezesporu vaše.
Můžete nemovitost PRODAT již během dědického řízení?
Bohužel ne.
S prodejem nemovitosti si budete muset počkat až na úplný konec. Až ve chvíli, kdy je dědické řízení uzavřeno a majetek rozdělen mezi dědice, se můžete pustit do hledání zájemců.
Můžete nemovitost PRONAJÍMAT již během dědického řízení?
V případě pronájmu nemovitosti máte větší šanci na úspěch. Ale zadarmo to nebude – čeká vás papírování a řada podmínek, které musíte splnit:
- S pronájmem musí souhlasit všichni dědicové.
- Budete potřebovat povolení od soudu.
- Doporučuji poradit se o tomto kroku s notářem dědického řízení.
Co tedy můžete s nemovitostí během dědického řízení dělat?
Možná teď máte pocit, že se v rámci dědického řízení nemůžete na nemovitost téměř ani podívat. Tak přísná legislativa zase není. S nemovitostí můžete nakládat způsoby, které zastřešuje termín “obvyklé hospodaření“:
- Nemovitost můžete uklízet.
- Chránit před nebezpečím.
- Pouštět se do nenáročných oprav.
- Využívat pro vlastní bydlení.
Je výhodnější prodej, nebo pronájem zděděné nemovitosti?
Velké srovnání těchto klíčových kroků najdete v tomto článku. Základní pravidlo říká, že pronájem bytu se vyplatí, pokud vám každý rok přinese zisk alespoň 5 % z tržní ceny nemovitosti.
Pevně doufám, že vám moje série článků nevymazala úsměv z tváří. Pravda, dědické řízení je plné administrativních koleček a děsivého papírování. Celý proces se dá ale snadno urychlit.
Například, pokud dáte přednost realitnímu makléři v případě odhadu ceny nemovitosti místo zdlouhavého čekání na posudek od notáře.