„Ale to víš, že jo. Nebudu psát inzerát a nemovitost prodám rovnou tobě. A nebudeme se ani zdržovat těmi zbytečnými papíry a lejstry. Vždyť jsme sousedé, ne?“
Ano, jste sousedé. Nejspíš se dobře znáte, zvládli jste si mezi sebou vybudovat přátelský a otevřený vztah, a možná jste dokonce před lety zrušili plot mezi vašimi pozemky.
Přesto takový obchod může z přátel udělat nepřátele. Tedy pokud se k němu nepostavíte seriózně a se vším, co ke správnému obchodu v realitním světě patří. Pak ztrácíte šanci úspěšně prodat nemovitost.
Opravdu nechcete raději inzerovat?
Nenabídnout vaši nemovitost všem potenciálním zájemcům na trhu, ale hned ji slíbit jedinému kupci (třeba právě vašemu sousedovi), s sebou přináší řadu nevýhod.
Na první pohled tento postup porušuje jedno z nejzákladnějších pravidel, které v mém blogu zaznělo už tolikrát: Čím více zájemců oslovíte, tím výhodněji prodáte.
Na začátku si možná necháte vytvořit online odhad nemovitosti, abyste získali představu o tržní hodnotě. To ale nestačí. Pokud nemovitost před realitním světem ukryjete, ztratíte přehled o
- aktuálním realitním dění, kterému můžete cenu ještě přizpůsobit
a také se ošidíte o
- zástup dalších zájemců a například možnost prodeje aukcí (který dokáže cenu značně zvednout).
Když už, tak pořádně
Stále trváte na tom prodat nemovitost vašemu sousedovi?
Dobře, alespoň vám tedy poradím, na co byste neměli zapomenout.
Kšefty v rodině a mezi přáteli se mohou obrátit v boj o život. Neformální vztahy snadno lákají k tomu, aby se zapomínalo na tak podstatné formality, jako je rezervační smlouva apod.
A to se může ukázat jako velká chyba.
Pokud si vašeho souseda nezavážete rezervační smlouvou, nic mu nebude bránit z koupě vycouvat. Nehrozí mu totiž žádné tresty.
Vždy tedy trvejte na dodržení všech právních kroků. Uzavírejte smlouvy a vše mějte černé na bílém. Alespoň tak máte šanci, že prodej sousedovi nebo známému dobře dopadne.
Napadá vás k tomuto tématu otázka? Ať už jde o cokoli, neváhejte mě kontaktovat.